Kopūstus puola įvairūs kenkėjai: kryžmažiedėss spragės, kopūstinės musės, kopūstiniai amarai, drugių būrio kenkėjai ir visaėdžiai- podūros, sprakšių ir grambuolių lervos, maitėdžių vabalai ir lervos, kurkliai, dirviniai šliužai. Sultingi kopūstų lapai vilioja kenkėjus- kopūstų amarus, vikšrus kryžmažiedes sprades, tokie parazitai gali visiškai sugadinti derlių, sugriaužti šaknis.
Kaip atrodo kopūstai puolami kopūstinių amarų?
Kopūstiniai amarai puola kopūstų sekiojus. Jie siurbia augalų sultis. Iščiulpti lapai išblunka, įgauna rausvą atspalvį, jų pakraščiai užsiraito. Pažeistos kopūstų gūžės būna mažesnės ir purios. Apniktų sėklojų butonai ir žiedai nudžiūsta, lapai susiraito ir nukreta.
Kaip nenaudojant chemijos apsaugoti kopūstus nuo amarų?
Nenaudojant chemijos yra įvairiausių liaudiškų būdų, kaip apsaugoti kopūstus nuo amarų. Jei kopūstai nedideli, o amarų jau matosi, galima pasidaryti tirpalą su ūkiniu muilu ir nuplauti kopūstų lauką. Po savaitės procedūrą reikia pakartoti. Galima pasdaryti česnako, tabako nuovirą, jis yra tinkamas daugumos kopūstų kenkėjų. Apsaugoti kopūstus nuo kenkėjų galima ir šalia pasodinus kitų augalų, pavyzdžiui česnakų, krapų, šalavijų. Pelynai, mėtos ir bitkrėslės atbaido kopūstines museles ir kopūstinius baltukus. Surinkus kopūstų derlių reikia kruopščiai surinkti augalines atliekas, geriausiai jas sudeginti.
Baltieji gūžiniai kopūstai
Labai ankstyva hibridinė veislė, skirta vėlyvo pavasario- ankstyvos vasaros derliui. Baltieji gūžiniai kopūstai nojus.lt pagal vegetacijos periodo ilgį skirstomi: į labai ankstyvus, vidutinio ankstyvumo, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvas. Iš gūžinių kopūstų daugiausiai paplitę baltieji, į daržą sodinami daigais. Kopūstai šalnų nebijo, bet numatant stipresnes šalnas, nakčiai reikia pridengti.
Kopūstai- vaistas nuo daugelio ligų
Kopūstais gydomos odos, virškinimo, kepenų ir blužnies ligos, taip pat egzema, nudegimai, pūlingos žaizdos, opos. Juose gausu vitaminų C, U ir nedideliais kiekiais A1, B1, B2, P, K bei cholino, turi įvairių fermentų: kalio druskų, fosforo ir sieros. Vitaminas C gerai išsilaiko ir raugintuose kopūstuose. Šviežiomis kopūstų sultimis gydoma skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, nes jose yra daug opas gydančio vitamino U.