Šypsena dažnai įvardinamas kaip vienas pirmųjų dalykų, kurį pastebime kitame žmoguje. Tačiau turėti gražią šypseną nėra taip paprasta, tam neužtenka turėti sveikus ir baltus dantis, taip pat nepaprastai svarbu ir taisyklingas sąkandis bei tiesūs dantys. Norint to pasiekti būtinas dantu tiesinimas, apie kurį dažnai sklando įvairių nepatvirtintų mitų. Prieš pasiryžtat dantų tiesinimui pravartu žinoti svarbiausius su juo susijusius faktus.
Visų pirma, kodėl ne visi apdovanoti holivudine šypsena? Viena pagrindinių priežasčių yra genetika. Jei bent vieno iš tėvų dantys nebuvo tiesūs – galimybė, jog vaiko dantys bus kreivi gerokai išauga. Įtaką netaisyklingam sąkandžiui gali daryti vaiko maitinimas iš buteliuko, piršto čiulpimas, nagų griaužimas. Svarbu tai, kad specialistai ragina dantis ištiesinti ne tik dėl estetinių sumetimų – kreivi dantys gali sukelti kalbėjimo defektus, apsunkinti maisto kramtymą, sukelti gretutinių dantų gedimus, o ateityje netgi tapti priežastimi, dėl kurios dantu implantai ar protezavimas būtų neįmanomos procedūros.
Dažniausios priemonės, naudojamos dantų tiesinimui, yra breketai ir plokštelės. Plokštelės burnoje tvirtinamos specialiais kabliukais ir gali būti bet kada išimamos. Jomis gydomi nesudėtingi atvejai, dažniausiai vaikams. Plokštelės yra paprastesnis, pigesnis ir trumpiau trunkantis kreivų dantų tiesinimo būdas. Tuo tarpu breketai skirti sudėtingesnių atvejų gydymui. Jie negali būti pašalinti be ortodonto pagalbos, netgi atvirkščiai – būtini nuolatiniai vizitai, kadangi reikalingas vienos iš breketų susedamosios dalies – vielos – patempimas. Tokiu būdu dantys pamažu verčiami judėti norima kryptima, kol pasiekiamas galutinis rezultatas. Gydymas breketais trunka nuo 1,5 iki 2,5 metų, priklausomai nuo individualios paciento situacijos.
Būtent breketai ir yra dažniausias dantų tiesinimo metodas. Galima rinktis iš 3 variantų: metaliniai breketai, kurie išsiskiria savo žemesne kaina ir sąlyginai neestetiškai išvaizda, būtent jie ir yra populiariausi; liežuviniai breketai – tvirtinami iš vidinės dantų pusės, jie atrodo estetiškiau, yra ne taip pastebimi, tačiau gali pažeisti liežuvį bei kelia sunkumų valantis dantis ir yra žymiai brangesni; beligatūriniai breketai, kurie švelniau spaudžia dantis ir mažina trintį, be to, gydymas jais gali būti trumpesnis, o vizitai pas gydytoją – retesni.
Tinkamiausia dantų tiesinimu susirūpinti dar paauglystėje, kadangi tuomet galima pasiekti efektyviausio rezultato, tačiau jei anksčiau galimybių nebuvo – gydymą galima pradėti ir gerokai vėliau.